fbpx

Näitus: Siim Raie kureeritud “Loomingulised reaalsused” Karepal

EKA kunstiteaduse magistrandi ja Artrovert galerii looja Siim Raie kureeritud näitus “Loomingulised reaalsused” Villa Dombrovkas (Karepa) vaeb tõe ja reaalsuse võimalikkust ning võimalikke väljendusi. 
Näitusel osalevad kunstnikud Mia Felić , Gerda Hansen, Davijani, Anna-Liisa Kree, Syed Sachal Rizvi, Eri Rääsk, Mari Steinberg, Lara Žagar ja Mirjam Varik.
Mis on tõde ja mis on päris, on igapäevane mõtteaines. Tegelikkuse erinevate tõlgenduste üle peetakse sõdu ja pea igaüks jutlustab oma ning sageli ideoloogilist tõde. Õhkupaisatud küsimuste virr-varris on kunst ainus õige vastus. Kunst ei pea olema (ja pole ka kunagi olnud) reaalne. Aga tal on võime meile öelda, mis on võimalik, mis on realistlik ilma, et see oleks tegelik.
Üheksa EKA kaasaegse kunsti magistranti on loonud oma loomingulised reaalsused – unenäomaastikud, nägemused, fantaasiad, altarid, pelgupaigad, meenutused, unistused, unenägude kordused. Tihti on need mentaalsed kujutised reaalsemad reaalsusest. Vähemalt nende loojatele. Näitus laseb meid ligi mõnedele omamaailmadele, rõõmudele ja muredele ning samas annab võimaluse jälgida, kuhu kunstnik asetab enda neis ja kuhu vaataja.
Esindatud on foto, maalikunsti, joonistuse ja installatsiooniteosed. „Kolmemõõtmelise maailma ja veelgi enam mõtteliste ruumide kujutamine tasapinnalisena on mu jaoks kunstis alati huvitav ning raske ülesanne olnud. Autorid ja teosed on valitud just selle pärast, et nende oskus kujutada reaalsust kahe-tasandilisena on meisterlik,“ sõnas kuraator Siim Raie.
Näitus „Loomingulised reaalsused“ jääb Villa Dombrovkas (Karepa, Lääne-Virumaa) avatuks kogu suveks ning on külastatav reedeti ja laupäeviti.
Fotol: Gerda Hanseni maaliseeria “Päevad läksid vaikselt hommikust õhtusse”, 2023.